Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

XVI sesja Rady Miejskiej w Krajence

UM Krajenka
XVI sesja Rady Miejskiej w Krajence
XVI sesja Rady Miejskiej w Krajence Red
XVI sesja Rady Miejskiej w Krajence. Kilkanaście uchwał zostało przyjętych przez Radę Miejską w Krajence podczas XVI sesji, która odbyła się 31 marca br. w Krajeńskim Ośrodku Kultury

XVI sesja Rady Miejskiej w Krajence

Kilkanaście uchwał zostało przyjętych przez Radę Miejską w Krajence podczas XVI sesji, która odbyła się 31 marca br. w Krajeńskim Ośrodku Kultury.
Zanim jednak radni zajęli się projektami uchwał, przyjęli protokoły obrad oraz informację o działalności Burmistrza Gminy i Miasta Krajenka w okresie międzysesyjnym, informację o realizacji uchwał podjętych podczas poprzednich sesji Rady Miejskiej, przedstawioną przez wiceburmistrz Aleksandrę Sawicką. Natomiast odpowiedzi na wnioski i zapytania radnych przedstawił sekretarz Tomasz Ciechanowski.

Zanim jednak radni zajęli się projektami uchwał, przyjęli protokoły obrad oraz informację o działalności Burmistrza Gminy i Miasta Krajenka w okresie międzysesyjnym, informację o realizacji uchwał podjętych podczas poprzednich sesji Rady Miejskiej, przedstawioną przez wiceburmistrz Aleksandrę Sawicką. Natomiast odpowiedzi na wnioski i zapytania radnych przedstawił sekretarz Tomasz Ciechanowski.

Wiele dyskusji wywołała informacja dotycząca funkcjonowania systemu gospodarki odpadami komunalnymi na terenie powiatu złotowskiego, w tym Gminy i Miasta Krajenka w oparciu o Związek Międzygminny PRGOK w Pile i Związek Gmin Krajny w Złotowie. Szczegółowe kwestie omówił: Zygmunt Jasiecki – przewodniczący pilskiego związku, Andrzej Ruta – szef biura związku złotowskiego oraz przedstawiciel Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych w Złotowie Mariusz Walter. Niemal dwugodzinna dyskusja (temat wrócił także podczas zgłaszania wolnych głosów) pozwoliła radnym na zapoznanie się szczegółowo z funkcjonowaniem obu „śmieciowych instytucji”, zajmującymch się na co dzień wywozem i składowaniem śmieci. Dla mieszkańców niezwykle ważną sprawą jest harmonogram wywozu śmieci z posesji i gospodarstw. Z informacji wynika, że np. w czasie letnim PRGOK w Pile wywozi śmieci z całego obszaru 1 raz w tygodniu. Natomiast Związek Gmin Krajna wywozi śmieci zmieszane z obszarów wiejskich 2 razy w miesiącu.

Następnie radni przyjęli informacje: o działalności Komisariatu Policji w Krajence za 2015 rok i działalności Zarządu Miejsko-Gminnego OSP RP w Krajence. Przyjęli też sprawozdania: z działalności Miejsko Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krajence za 2015 rok; z działalności Krajeńskiego Ośrodka Kultury za 2015 rok; z działalności Komunalnego Zakładu Użyteczności Publicznej w Krajence za 2015 rok oraz sprawozdanie z realizacji Programu współpracy Gminy i Miasta Krajenka z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego w 2015 roku.

Chwilę potem, radni przyjęli uchwały w następujących sprawach:

1) przyjęcia Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Gminy Krajenka na lata 2016-2020;

2) wyrażenia zgody na nabycie nieruchomości do zasobów komunalnych;

3) nabycia nieruchomości na mienie komunalne;

4) zmieniająca uchwałę w sprawie wymagań, jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych;

5) wyrażenia zgody na zawarcie umowy użyczenia na okres 9 lat;

6) udzielenia pomocy finansowej Miastu Piła;

7) udzielenia pomocy finansowej samorządowi Powiatu Złotowskiego z przeznaczeniem na realizację zadania „Likwidacja wyrobów zawierających azbest z budynków mieszkalnych, inwentarskich i gospodarczych na terenie Powiatu Złotowskiego w 2016 roku”;

8) udzielenia pomocy finansowej samorządowi Powiatu Złotowskiego z przeznaczeniem na realizację zadania „Zakup ambulansu sanitarnego dla Szpitala Powiatowego im. Alfreda Sokołowskiego w Złotowie”;

9) udzielenia pomocy finansowej samorządowi Powiatu Złotowskiego z przeznaczeniem na realizację zadania „Zakup stacji meteorologicznej”;

10) zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy i Miasta Krajenka na lata 2016-2025 oraz zmiany budżetu gminy i miasta na 2016 rok.

Ponadto, radni zajęli się niezwykle ważnymi dwoma uchwałami drogowymi. Obie dotyczyły współpracy z powiatem. Jednogłośnie została przyjęta uchwała w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie porozumienia pomiędzy Gminą i Miastem Krajenka a Powiatem Złotowskim w sprawie powołania partnerstwa na rzecz realizacji zadania inwestycyjnego „Przebudowa drogi gminnej w miejscowości Pogórze”. Inaczej natomiast głosowano w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie porozumienia pomiędzy Gminą i Miastem Krajenka a Powiatem Złotowskim w sprawie powołania partnerstwa na rzecz realizacji zadania inwestycyjnego „Przebudowa drogi powiatowej nr 1056P Podróżna - Paruszka na odcinku Paruszka – Dolnik – Głubczyn – Augustowo – Śmiardowo Krajeńskie”. Warto wspomnieć, że obie drogi zostaną zgłoszone jako wnioski do Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu o dofinansowanie inwestycji w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, a porozumienie z powiatem pozwoli na uzyskanie większej ilości punktów, pozwalających na otrzymanie dofinasowania z unijnych środków. Mimo, iż tę kwestię omówił bardzo szczegółowo burmistrz Stefan Kitela (stąd partnerstwo z powiatem jest niezwykle cenne, a dofinansowanie na wielomilionową inwestycję może wynieść ponad 60 procent) dwóch radnych wstrzymało się od głosu i nie poparli tym samym projektu modernizacji niezwykle ważnej drogi powiatowej w gminie Krajenka.

Warto również zauważyć, że niebawem w gminie rozpoczną się nowe inwestycje: przebudowa chodników i wjazdów pomiędzy ul. Złotowską a Rynkiem w Krajence (koszt 60 tys. zł); przebudowa chodnika w Głubczynie (koszt 180 tys. zł); przebudowa ciągu pieszego w Paruszce (175 tys. zł); przebudowa ciągu pieszego przy ul. Pocztowej w Skórce (koszt 160 tys. zł); przebudowa ciągu pieszo-jezdnego od ul. Wł. Jagiełły do ul. Floriańskiej w Krajence (koszt 130 tys. zł), a także kompleksowa modernizacja energetyczna budynków użyteczności publicznej w Pilskim OSI – modernizacja budynków oświatowych na terenie gminy Krajenka. Zwiększono też kwotę 123 tys. zł (pomoc z województwa wielkopolskiego) na przebudowę drogi gminnej Łońsko – Wąsoszki i obecnie koszt inwestycji to 473 tys. zł. Sesję zakończyły zapytania, wnioski i wolne głosy radnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zlotow.naszemiasto.pl Nasze Miasto