MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Barierki odgradzające łąki, lampy w szczerym polu. To pozostałości po Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Światowe Dni Młodzieży pozostają nie tylko w naszych sercach, ale też na polach i łąkach Brzegów pod Krakowem, gdzie świadkami historii pozostają barierki i lampy.
Światowe Dni Młodzieży pozostają nie tylko w naszych sercach, ale też na polach i łąkach Brzegów pod Krakowem, gdzie świadkami historii pozostają barierki i lampy. Adam Łaczek
Jeśli ktoś nie wie, że w 2016 roku w Brzegach pod Krakowem odbywały się Światowe Dni Młodzieży, może pomyśleć, że rolnik odgrodził swoje pole metalowymi barierkami. A inny, nie chcąc liczyć na łaskę lub niełaskę słońca, postawił lampy na łące, by doświetlały mu pastwisko. Tak wygląda dziś dawny Campus Misericordiae - Pole Miłosierdzia, na którym tysiące młodych wiernych modliło się w czasie ŚDM w Krakowie.

Światowe Dni Młodzieży odbywały się w dniach od 27 do 31 lipca 2016 roku. Na spotkanie z papieżem Franciszkiem mogło przyjechać od 1,5 do nawet 3 mln pielgrzymów z całego świata. Centralnymi miejscami uroczystości były Błonia Krakowskie, a także Campus Misericordiae w miejscowości Brzegi między Krakowem a Wieliczką. I to właśnie pozostałości tego przedsięwzięcia widzimy na zdjęciach.

Było wiele obaw, czy słusznie jest organizować spotkanie młodzieży na szerokim terenie, miejscami podmokłym. Wytyczano więc drogi, budowano pomosty, cywilizowano ten obszar, by mogły na nim przebywać tysiące wierny. Barierki służyły do organizacji sektorów, by można było rozproszyć nadciągających pielgrzymów, ale też móc ich uporządkować. Lampy na wysokich słupach dawały światło, widać, że cześć z nich ma zasilanie panelami słonecznymi. Do Brzegów w 2016 prowadziły różne drogi z Krakowa, idący musieli trzymać się wyznaczonej trasy, nie mogli później przemieszczać się między sektorami.

Dziwić może fakt, że to wszystko, na co wydano zapewne niemałe pieniądze... pozostało w szczerym polu. Wiadomo, rejon Brzegów jest teraz miejscem inwestycji, pojawiają się tu siedziby firm, magazyny, ale czy pozostawiony sprzęt kiedyś się komuś jeszcze przysłuży? Czy raczej pozostanie pamiątką po wielkiej i udanej dla Krakowa imprezie, tylko, że z czasem jego stan się pogorszy i będzie wyglądać mniej malowniczo niż teraz.

ŚDM w Krakowie

Przypomnijmy. 30 lipca (sobota) 2016 roku odbyło się wieczorne czuwanie modlitewne w Brzegach. Przy udziale 1,5 mln wiernych w Kampusie Miłosierdzia i w obecności papieża Franciszka. Wieczorne czuwanie rozpoczęło się od przejścia papieża przez Bramę Miłosierdzia na Campus Misericordiae. Następnego dnia odbyła się tu msza kończąca Światowe Dni Młodzieży.

Powstał tu Dom Miłosierdzia oraz Centrum Caritas Chleb Miłosierdzia. Tuż obok Ronda Światowych Dni Młodzieży powstał Park, którego sercem jest kopia Bramy Miłosierdzia, przez którą przeszedł Papież Franciszek z młodymi z całego świata rozpoczynając nocne czuwanie 30 lipca 2016 roku. Brama Miłosierdzia stanęła w tym miejscu jako symbol przyjaźni i pokoju między narodami świata. Wokół niej na Polach Miłosierdzia powstały drogi, tworzące zarys płomienia – symbolizującego niegasnący płomień Miłosierdzia Bożego. Aranżacja przestrzeni wzdłuż Traktu Papieża Franciszka ma bardzo symboliczny wymiar i świadczy o ważnych, dziejowych wydarzeniach, które miały miejsce na Brzegach w 2016 roku.

Pakt migracyjny zatwierdzony. Polska nie przyjmie migrantów

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Barierki odgradzające łąki, lampy w szczerym polu. To pozostałości po Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto