Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Brodnica. Pacjenci przychodząc do szpitala deklarują, że są podejrzani o zarażenie koronawirusem nawet, jeśli nie są. Tak sugeruje ankieta

KAK
W ankiecie, którą muszą wypełnić osoby chcące otrzymać pomoc medyczną w szpitalu w Brodnicy należy podać swoje dane osobowe oraz przekazać informacje o tym, czy ma się zauważalne objawy zarażenia koronawirusem
W ankiecie, którą muszą wypełnić osoby chcące otrzymać pomoc medyczną w szpitalu w Brodnicy należy podać swoje dane osobowe oraz przekazać informacje o tym, czy ma się zauważalne objawy zarażenia koronawirusem KAK
Ankieta, którą otrzymują pacjenci zgłaszający się do Szpitala Powiatowego w Brodnicy sugeruje, że zawsze zgłaszają się oni z podejrzeniem zarażenia koronawirusem. Dotyczy to wszystkich przypadków zgłoszeń pacjentów do szpitala, m.in. od chirurgii po ortopedię aż do ginekologii. Czytelnicy zaalarmowali nas, prosząc o uzyskanie ze szpitala informacji, czy ankieta ta została słusznie nazwana jako "ankieta pacjenta zgłaszającego się z powodu podejrzenia zakażenia koronawirusem Sars-CoV-2".

Ankieta, którą otrzymują pacjenci w szpitalu w Brodnicy zawiera pytania, na które dany pacjent musi udzielić odpowiedzi, jeśli chce skorzystać z opieki medycznej w tym szpitalu. Osoba w ankiecie musi podać nie tylko swoje dane osobowe, jak imię nazwisko, numer PESEL czy adres zamieszkania, ale musi także odpowiedzieć na takie pytania, jak:

  • Czy przebywał Pan/Pani w kwarantannie bądź izolacji?
  • Czy miał Pan/Pani kontakt z osobą z COVID-19 w ciągu ostatnich 14 dni?
  • Czy w ciągu ostatnich 48 godzin występowały następujące objawy, jak temperatura powyżej 38 stopni Celsjusza,
    suchy kaszel, duszność, utrata smaku lub węchu, bóle mięśniowo-stawowe?

Ankieta tylko dla pacjentów z podejrzeniem zarażenia koronawirusem?

O ile pytania w ankiecie mające na celu sprawdzenie, czy dana osoba może być zarażona koranawirusem i wówczas powinna zgłosić się do szpitala jednoimiennego zakaźnego, a nie do szpitala w Brodnicy są jasne, to wątpliwości budzi nazwa ankiety. Otóż jest to "ankieta pacjenta zgłaszającego się z powodu podejrzenia zakażenia koronawirusem Sars-CoV-2", co - jak nazwa wskazuje - jest jednoznaczne z tym, że pacjent, który ją wypełnia powinien takie podejrzenie zakażeniem mieć. Ankieta ta jednak trafia do wszystkich osób, które chcą skorzystać z leczenia w szpitalu w Brodnicy, a nie tylko do tych, którzy podejrzewają, że są zarażeni. Zapytaliśmy zatem dyrekcję brodnickiego szpitala, czy ankieta słusznie została nazwana "ankietą pacjenta zgłaszającego się z powodu podejrzenia zakażenia koronawirusem Sars-CoV-2". Odpowiedział nam Dariusz Szczepański, dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Brodnicy.

Dokonaliśmy zmiany nazwy ankiety na "Ankieta-Triaż". Nazwa, która do tej pory obowiązywała została ustalona załącznikiem do zalecenia konsultanta krajowego w dziedzinie chorób zakaźnych i Prezesa Polskiego Towarzystwa Epidemiologów I Lekarzy Chorób Zakaźnych z dnia 15.03.2020 r., i nie przystaje do obecnych warunków epidemicznych.
Dziękujemy za zwrócenie uwagi

- przekazał nam Dariusz Szczepański, dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Brodnicy.

Co ważne, od czasu rozpoczęcia epidemii koronawirusa do szpitala w Brodnicy nie zgłosiła się żadna osoba z podejrzeniem koronawirusa, ponieważ takie osoby - choć nazwa ankiety wskazywała do tej pory inaczej - zgłaszali się do szpitali jednoimiennych.

Przeczytaj także:

Pacjenci w szpitalu w Brodnicy są informowani o tym, że trwa epidemia koronawirusa

Dyrekcję szpitala zapytaliśmy także o to, czy pacjenci, zgodnie z oświadczeniem w ankiecie o tym, że zostali poinformowani o stanie epidemicznym panującym na terenie Polski i powiatu brodnickiego, mogą bez problemu uzyskać w brodnickim szpitalu informacje o aktualnym stanie epidemicznym na terenie powiatu brodnickiego. Zapis w ankiecie brzmi: "Zostałem/łam dokładnie i zrozumiale poinformowany/na o stanie epidemicznym panującym na terenie Polski i powiatu brodnickiego, związanym z dużą zachorowalnością na infekcję układu oddechowego, wywołaną przez koronawirusa Sars-CoV-2."

Informacja o pełnym stanie epidemicznym jest udzielana każdemu pacjentowi podczas wypełniania ankiety. Podkreślam, że informacja ta dotyczy obowiązywania stanu epidemii na terenie Polski i powiatu brodnickiego, nie zaś aktualnej liczby zachorowań

- dodał Dariusz Szczepański, dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Brodnicy.

Trwa głosowanie...

Czy wciąż przestrzegasz reżimu sanitarnego?

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na brodnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto