Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jury wybrało w Nakle Smaki Krajny i Pałuk. Potraw zgłoszono 50 (zdjęcia)

Maja Stankiewicz (maja.stankiewicz@ pomorska.pl)
Gospodynie z Izabeli słyną z łazanek z kluskami. Jury doceniło i nagrodziło kilka innych ich potraw
Gospodynie z Izabeli słyną z łazanek z kluskami. Jury doceniło i nagrodziło kilka innych ich potraw Maja Stankiewicz
Potraw na konkurs kulinarny zgłoszono wiele, ale rekord nie padł. Jury sporo się musiało nakosztować, by przyznać nagrody. Wręczono je w kilku różnych kategoriach.

Konkurs Dziedzictwa Kulinarnego „Smaki Krajny i Pałuk” organizowany jest w powiecie nakielskim od 16 lat. W tegorocznej edycji wzięło udział 19 kół gospodyń wiejskich i stowarzyszeń. Do oceny przygotowano 50 potraw mięsnych i jarskich. Jury oceniało również desery i ciasta.

Jury miało co robić

Trudne zadanie skosztowania wszystkich specjałów i przyznania nagród powierzono: dr Izabeli Chudzyńskiej, antropologowi jedzenia, Wiesławie Czajkowskiej, kucharzowi, współwłaścicielce zajazdu WiK w Ślesinie oraz Beacie Chełminiak, przedstawicielce ODR Minikowo, która specjalizuje się w dziedzictwie kulinarnym.

Wśród potraw mięsnych najbardziej smakowała jurorom kaczka na dziko przygotowana przez sołectwo Michalin (gmina Nakło). Kurczak faszerowany w ziołach, propozycja pań z z KGW Izabela (gmina Mrocza), zdobył drugie miejsce. Trzecie jury przyznało strażakom z Górek Zagajnych (gmina Kcynia) za szynkę odymioną rozmarynem. To nie pierwsza nagroda dla druhów z tej wsi w konkursie kulinarnym.

Więcej wiadomości z Nakła i okolic na www.pomorska.pl/naklo;nf[/a]

Trzy potrawy wyróżniono: kiełbasę w słoiku przygotowaną przez mieszkańców Gumno-wic, kaczkę babci Heleny w ziołach, propozycję KGW w Samoklęskach Małych oraz roladę drobiową z ziołami (KGW Izabela).

Zupa, że palce lizać

Wśród potraw jarskich bezkonkurencyjną okazała się zupa zaklepusy przygotowana przez KGW Izabela. Drugie miejsce dla OSP w Górkach Zagajnych za brudne pierogi z fasolą. Trzecie miejsce za pastę z chwasta zgłoszoną do konkursu przez KGW Sami Swoi.
I w tej kategorii były wyróżnienia. Dla zupy cebulowej (sołectwo Suchary), szarych klusek z czerwoną kapustą (KGW w Samoklęskach Małych) oraz domowej roboty ser biały twarogowy (Nakielskie Stowarzyszenie Sołtysów).

Ostatnia kategoria to ciasta i desery. Tu pierwsze miejsce dla bułeczek maślanych upieczonych przez Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Olszewki i Lubaszcza. Drugie miejsce - za ciasteczka kruche - dla stowarzyszenia kobiet (koło w Górkach Zagajnych), trzecia nagroda - dla jeża (KGW Wieszki).

Zobacz nasz nowy program: "Dojrzalsi" (odcinek 2)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jury wybrało w Nakle Smaki Krajny i Pałuk. Potraw zgłoszono 50 (zdjęcia) - Gazeta Pomorska

Wróć na naklonadnotecia.naszemiasto.pl Nasze Miasto