Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konkurs kulinarny na smaki Krajny i Pałuk w Wolwarku. Wyzwaniem będą potrawy wigilijne

Maja Stankiewicz
Maja Stankiewicz
Elżbieta Minda z Olszewski (na zdjęciu) wraz z córką Agatą wygrały konkurs w 2021 r. Tegoroczne wyzwanie to potrawy wigilijne
Elżbieta Minda z Olszewski (na zdjęciu) wraz z córką Agatą wygrały konkurs w 2021 r. Tegoroczne wyzwanie to potrawy wigilijne Maja Stankiewicz
Organizatorem prestiżowego konkursu kulinarnego w pow. nakielskim jest od kilkunastu lat Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Krajny i Pałuk”. Niebawem w Wolwarku kolejna odsłona imprezy.

Konkurs dziedzictwa kulinarnego„Smaki Krajny i Pałuk” towarzyszył przez lata Jarmarkowi św. Wawrzyńca, który organizowany jest w Nakle na początku czerwca. Pandemia sprawiła, że przez dwa lata jarmarków nie było. Z tego powodu w ub. r. konkurs przeniesiono pod dach, do zajazdu WIK w Ślesinie. W tym roku jarmark w Nakle się odbył, ale bez konkursu. Organizatorzy postanowili zmienić termin tej imprezy. Dlaczego? Bo głównym tematem kulinarnych potyczek gospodyń są w tym roku potrawy wigilijne.

- Tylko jedno danie wigilijne i nagrody dla każdego – zachęcają do udziału przedstawiciele stowarzyszenia. Wyzwanie rzucają Kołom Gospodyń Wiejskich z powiatu nakielskiego. W dziedzinie kulinarnej wykazać się mogą także sołectwa oraz różne organizacje i stowarzyszenia, a nawet druhowie z OSP.

Gospodarzem gmina Szubin

Bywały lata, że konkursowe jury miało do oceny ponad 50 potraw regionalnych. Jak będzie w tym roku? Przekonamy się już niebawem, bo tegoroczny finał konkursu pt. „Wigilia na Krajnie i Pałukach” odbędzie się w piątek 2 grudnia w świetlicy wiejskiej w Wolwarku. By wziąć jednak udział w tym wydarzeniu zgłosić trzeba chęć udziału i podać nazwę proponowanego dania najpóźniej 25 listopada do godz. 15. Można to zrobić elektronicznie lub bezpośrednio w biurze Lokalnej Grupy Działania przy ul. Powstańców Wielkopolskich 6 w Nakle.

- Konkurs ma charakter edukacyjny. Jego głównym celem jest prezentacja i promocja bogatego dorobku kulinarnego Krajny i Pałuk, pobudzenie zaangażowania lokalnych społeczności, a także przekazanie kulinarnych pasji i lokalnych tradycji kulinarnych młodemu pokoleniu – wyjaśniają organizatorzy.

Smacznie i w zgodzie z tradycją

Jury pod przewodnictwem Mateusza Balcerka, właściciela firmy Gastro Szef Usługi Gastronomiczne oceni nie tylko walory smakowe dania i to jak zostało podane, ale także związek potrawy z regionem i tradycjami wigilijnymi.

W programie wielkiego finału XVIII Konkursu Dziedzictwa Kulinarnego „Smaki Krajny i Pałuk” nie zabraknie także dodatkowych atrakcji. Zaplanowano m.in. wykład: „Wokół pałuckiego stołu”, który wygłosi dr Kamila Czechowska, dyrektor Muzeum Ziemi Szubińskiej. Odbędzie się także pokaz kuchni molekularnej połączony z degustacjami. Na pewno warto zarezerwować czas i wziąć udział w tym wydarzeniu. Wstęp otwarty dla wszystkich chętnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Śmieciowe jedzenie zabiera pamięć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naklonadnotecia.naszemiasto.pl Nasze Miasto