Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Otwarcie sezonu wakacyjnego już wkrótce. Ratownicy robią wszystko, by nie doszło do tragedii

Marek Weckwerth
Ratownicy wodni są gotowi nieść pomoc w każdych okolicznościach. Wspomagają ich policjanci i strażacy.
Ratownicy wodni są gotowi nieść pomoc w każdych okolicznościach. Wspomagają ich policjanci i strażacy. Marek Weckwerth
Telefonując bezpośrednio pod numer 601 100 100 oszczędzasz czas. Ratownik koordynator natychmiast wyśle pomoc dla potrzebującego.

- Już teraz zwracamy uwagę na bezpieczeństwo osób wypoczywających nad wodą. To po to, aby takich tragedii, jak w roku ubiegłym, było jak najmniej - powiedział wczoraj Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski, otwierając spotkanie koordynacyjne wszystkich służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo.

Podczas ubiegłorocznych wakacji w regionie utonęło 14 osób. Dlatego wojewoda namawia do korzystania ze strzeżonych kąpielisk. Aby poziom bezpieczeństwa podnieść, wręczył szefom ośmiu jednostek Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego 350 tys. zł dotacji.

Największą, bo 90-tysięczną, otrzymał Nadgoplański WOPR w Kruszwicy. Jednostka jest Wojewódzkim Centrum Koordynacji Ratowniczej.

- Pod numerem telefonicznym 601 100 100 dyżuruje całą dobę ratownik, który w razie potrzeby koordynuje pracę poszczególnych jednostek WOPR w regionie - mówi Maciej Banachowski, prezes Nadgoplańskiego WOPR, wiceprezes WOPR Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Dodaje, że ratownik koordynator odbiera codziennie informacje o gotowości do pracy poszczególnych jednostek, o nadzorowanych przez nie imprezach, regatach, spływach kajakowych.

Podczas ubiegłorocznego sezonu letniego centrum koordynacyjne odebrało 1067 powiadomień na telefon alarmowy.

Maciej Banachowski zachęca też do pobrania na mobilne urządzenia łączności darmowej aplikacji „Ratunek”. Uruchomienie alarmu przez użytkownika telefonu odbiera automatycznie koordynator w krusz-wickim centrum, a na ekranie komputera pojawia się mapa z lokalizacją użytkownika. Identyfikacja odbywa się z dokładnością do 3 metrów.

- To bardzo ważne, szczególnie dla wodniaków, którzy czarterują łodzie na nieznanym sobie akwenie. Bo często jest tak, że w razie jakiejś sytuacji kryzysowej nie wiedzą, gdzie się znajdują - wyjaśnia szef ratowników.

- WOPR będzie wspomagała w wakacje policja - zapewnił insp. Paweł Spychała, komendant wojewódzki policji w Bydgoszczy. - Pogadanki z uczniami w szkołach na temat bezpieczeństwa w wakacje już się rozpoczęły.

Policja ma stałe ogniwa wodne dysponujące łodziami motorowymi, działające w Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku. Sezonowo otwarte zostaną posterunki w Pieczyskach, Tleniu, Grudziądzu (nad Jeziorem Rudnickim) i w Przyjezierzu.

- Dodatkowo 34 funkcjonariuszy prewencji będzie patrolować popularne miejscowości wypoczynkowe - wylicza nadkom. Małgorzata Brola, naczelnik Wydziału Prewencji KWP w Bydgoszczy.

- W stałej gotowości są jednostki ratowniczo-gaśnicze - zameldował st. kpt. Jacek Kaczmarek, zastępca komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu. - Każda z nich jest przygotowana w podstawowym stopniu także do ratownictwa wodnego. Dwie jednostki - w Bydgoszczy i Włocławku - są wyspecjalizowane w ratownictwie wodnym, w tym w podwodnych poszukiwaniach zaginionych osób.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naklonadnotecia.naszemiasto.pl Nasze Miasto