Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rzeźba mężczyzny walczącego z wężem z bydgoskiej Fontanny Potop już odnowiona [zdjęcia]

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Prace związane z odrestaurowaniem rzeźby mężczyzny walczącego z wężem pochłonęły ok. 65 tys. zł
Prace związane z odrestaurowaniem rzeźby mężczyzny walczącego z wężem pochłonęły ok. 65 tys. zł Dariusz Bloch
Po ponad trzech miesiącach renowacji na swoje miejsce wróciła rzeźba człowieka walczącego z wężem. To kolejny, po niedźwiadkach, element bydgoskiej Fontanny Potop, który został odnowiony.

W lutym br. rzeźbę ważącą około 450 kg zdemontowano, załadowano na lawetę i przewieziono do Torunia, gdzie jej odrestaurowaniem zajęli się specjaliści z pracowni konserwacji architektury, malarstwa i rzeźby - Restauro, spółka z o. o.

- To sprawdzona firma, która w ubiegłym roku odnawiała już jedną z rzeźb Fontanny Potop, czyli niedźwiedzicę z niedźwiadkiem - mówi Zdzisław Tylicki, wiceprezes Stowarzyszenia Bydgoska Fontanna Potop. - I muszę przyznać, że wtedy te prace wykonała bardzo dobrze. Po zimie odrestaurowana rzeźba wyglądała jak nowa. Teraz przyszedł czas na mężczyznę walczącego z wężem.

Renowacja była konieczna, bo na rzeźbie pojawiły się plamy rdzy.

- Oczyszczono ją laserowo metodą ablacji, a następnie nałożono masy żywiczne, które na dłuższy czas mają ją zakonserwować - wyjaśnia Zdzisław Tylicki. - Zadanie było zdecydowanie trudniejsze niż odrestaurowanie niedźwiadków, bo ta rzeźba miała więcej zagłębień i zakamarków, do których trzeba było dotrzeć, by ją dobrze wyczyścić i zabezpieczyć.

Montaż rzeźby przywiezionej na specjalnej lawecie z dźwigiem odbył się w poniedziałek (8 czerwca). Do Bydgoszczy przyjechała zabezpieczona specjalnymi pasami.

- Wszystko poszło sprawnie - mówi Zdzisław Tylicki. - W planach mamy też remont centralnej rzeźby Fontanny Potop, ale to już bardziej skomplikowane, bo nie da się jej przewieźć. Waży około dwóch ton. Prawdopodobnie prace trzeba więc będzie wykonać stacjonarnie, może pod namiotem. Najpierw jednak konieczne będzie oszacowanie kosztów, bo to z pewnością będzie większy wydatek.

Przygotowania do odnowienia elementów Fontanny Potop trwały dwa lata. Przypomnijmy, że jesienią ubiegłego roku wyremontowana - wyczyszczona i odmalowana - została też misa fontanny.

- Koronawirus pokrzyżował nam plany, więc w tym roku w ramach cyklu "Fontanna Muzyki" planujemy w sierpniu raczej tylko dwa koncerty - zaznacza Zdzisław Tylicki. - Cieszymy się bardzo, że mieszkańcy będą mogli ich wysłuchać przy częściowo już odnowionej fontannie, która stała się jednym z symboli Bydgoszczy.

Prace związane z odrestaurowaniem rzeźby mężczyzny walczącego z wężem pochłonęły ok. 65 tys. zł. Koszty renowacji pokrył ratusz, który jest właścicielem Fontanny Potop. W 2015 roku stowarzyszenie przekazało bowiem ten wodotrysk miastu.

POLECAMY:

Te sklepy znikają lub już zniknęły z Polski.

Pandemia koronawirusa przyspieszyła decyzje o likwidacji biznesu w Polsce innych zagranicznych marek.

Centra handlowe działały w czasie pandemii w bardzo ograniczonym zakresie. Mogły działać tam tylko m.in. sklepy spożywcze, drogerie, sklepy zoologiczne. 

Likwidację sklepów poprzedzają zwykle spore promocje i wyprzedaże.

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Te sklepy znikają z Polski. Znane marki wycofują się. Są ogr...

Smaki Kujaw i Pomorza SEZON 2 ODC 15

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto