Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Smaki Krajny i Pałuk wybrane po raz XIV [zdjęcia]

Maja Stankiewicz
W tym roku wyzwanie podjęło 19 kół gospodyń wiejskich i lokalnych stowarzyszeń.  Zgłoszone potrawy jury oceniało  oddzielnie w kilku kategoriach.
W tym roku wyzwanie podjęło 19 kół gospodyń wiejskich i lokalnych stowarzyszeń. Zgłoszone potrawy jury oceniało oddzielnie w kilku kategoriach. Maja Stankiewicz
Jury oceniło potrawy mięsne, mączne i z ryb, a także wypieki.

Konkursu Dziedzictwa Kulinarnego „Smaki Krajny i Pałuk” to inicjatywa kultywowana od XIV lat. Początkowo miejsce konkursu było co roku inne. Najlepsze potrawy wybierano m.in. w Zamościu i Witosławiu. Od kilku lat konkurs na stałe zagościł w Nakle, organizowany jest w ramach plenerowej imprezy: „Dla Krajny i Pałuk Wawrzyniec kucharzy”.

W tym roku wyzwanie podjęło 19 kół gospodyń wiejskich i lokalnych stowarzyszeń. Zgłoszone potrawy jury oceniało oddzielnie w kilku kategoriach.

W kategorii: potrawy mięsne pierwszą nagrodę przyznano gospodyniom z Turzyna za żeberka pieczone w miodzie i gotowane w słoikach. Drugie miejsce - dla strażaków z Górek Zagajnych, którzy przygotowali na konkurs schab po pałucku. Jurorom smakował także schab faszerowany mięsem mielonym, propozycja Koła Gospodyń Wiejskich w Występie (trzecia nagroda).
Przyznano też w tej kategorii trzy wyróżnienia: dla sołectwa Wieszki - za żeberka w gruszce oraz dla KGW Suchary i KGW Matyldzin. Oba koła przygotowały żeberka w kapuście.

Nagrody za dania z ryb trafiły do gospodyń z gminy Nakło. Pierwszego miejsca gratulowano paniom z KGW w Wieszkach za karpia na śliwce. Druga nagroda - za rybę w pokrzywie - dla stowarzyszenia „Razem dla Małocina”. Trzecią „zgarnęło” sołectwo Suchary za zrazy z dorsza.

Uznanie jurorów wzbudziły też lubczykowe pierogi przygotowane przez stowarzyszenie kobiet w Górkach Zagajnych. Nagrodą - pierwsze miejsce w kategorii: produkty mączne. Nagrodzono też Stowarzyszenie Razem dla wsi Żurawia-Włodzimierzewo (za szare kluski z Brydzi) i KGW Izabela za kluski ziemniaczane w kapuście. KGW w Bninie jury wyróżniło za pierogi leniwe z cynamonem.

Ostatnia oceniana kategoria to: wyroby cukiernicze – baby i serniki. Pierwszą nagrodę zdobył sernik Stefanii upieczony przez panie z KGW w Występie. Jurorom smakowała też babka muślinowa na 24 żółtkach przygotowana przez Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Olszewki i Lubaszcza (drugie miejsce) i puszysty sernik, propozycja KGW Ślesin (trzecia nagroda).

W tej kategorii wyróżnień było kilka. Za sernik babci Helenki (KGW w Bninie); sernik tradycyjny (sołectwo Wieszki); sernik z jabłkami (KGW Michalin); babkę (KGW Jeziorki Zabartowskie) oraz baba Aldonki (Stowarzyszenie „Razem dla Małocina”).

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naklonadnotecia.naszemiasto.pl Nasze Miasto