Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święto Rynarzewa. Miejscowość ma już 720 lat [zdjęcia]

Redakcja
Mieszkańcy spotkali się przy remizie OSP w Rynarzewie
Mieszkańcy spotkali się przy remizie OSP w Rynarzewie Maja Stankiewicz
Jubileusz Rynarzewie uczczono hucznie. Przyszło sporo mieszkańców, zjechali też goście z gminy i powiatu.

Uroczystości rozpoczęły się od złożenie wieńców i zapalenie zniczy przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich na cmentarzu w Rynarzewie. Potem uczestnicy obchodów spotkali się przy remizie OSP w Rynarzewie. Jednostka jest jedną z najstarszych w województwie. O historii Rynarzewa, które kiedyś było miastem, i ma równie długą historię jak Nakło, bo prawa miejskie otrzymało w tym samym roku co gród nad Notecią, opowiadał Piotr Adamczewski, sekretarz i kronikarz rynarzewskiej jednostki.

Wspomniał też o inicjatywie druhów. Z okazji setnej rocznicy powstania wielkopolskiego strażacy realizowali projekt. pt. „Pamięci naszych bohaterów”. Jego efektem są trzy tabliczki, które umieszczono na budynkach w Rynarzewie. Mają one informować o bohaterskich powstańcach, którzy służyli w szeregach Ochotniczej Straży Pożarnej w Rynarzewie.

- Upamiętniamy dziś postacie Kazimierza Tomaszewskiego, Tadeusza Adamczewskiego i Władysława Szulca - wymieniał Piotr Adamczewski. W imieniu zarządu OSP Rynarzewo dziękował wszystkim , którzy pomogli przy realizacji tego dzieła m.in. starości Tadeuszowi Sobolowi i zarządowi powiatu, za dotację finansową, a także Kamili Czechowskie, dyrektor muzeum w Szubinie, za cenne rady o pomoc.

Więcej wiadomości z Nakła i okolic na www.pomorska.pl/naklo[/a]

Pierwszą tabliczkę odsłonięto w niedzielę na murze remizy strażackiej. Poświęcona jest Władysławowi Szulcowi, mistrzowi rzeźnickiemu, który w styczniu 1919 r. uczestniczył w walkach o magistrat, urząd pocztowy i dworzec kolejowy w Rynarzewie. To zasłużony działacz Towarzystwa Powstańców i Wojaków w Rynarzewie, który za udział w powstaniu został zamordowany jesienią 1939 r.

Kolejne tabliczki odsłonięte zostały na murze domów przy ul. Ogrodowej i Szkolnej. Pierwsza czci pamięć Tadeusza Adamczewskiego, zastępcy naczelnika OSP Rynarzewo, także powstańca wielkopolskiego i więźnia obozu jenieckiego, który podczas II wojny światowej walczył m.in. w słynnej bitwie pod Bzurą. Powstańcem był również Kazimierz Tomaszewski, ostatni burmistrz Rynarzewa (funkcję piastował w latach 1919-1934). Był także komendantem Straży Ogniowej w Rynarzewie i prezesem powiatowym OSP.

Uczestnicy jubileuszu złożyli także kwiaty i zapalili znicze przy kamiennym obelisku na rynku w Rynarzewie, który upamiętnia 700-lecie miejscowości.

W świetlicy wiejskiej zorganizowano konkurs plastyczny dla dzieci pt. „Moje Rynarzewo” Obyły się także biegi uliczne dla dzieci i dorosłych. Bieg otwarty na dystansie około 3 km wygrali: Paweł Bąk (kategoria mężczyzna) i Zuzanna Żylska (kategoria kobieca).

Zmarznięci rozgrzać się mogli grochówka, posmakować rogalików upieczonych przez panie z KGW Rynarzewo oraz kiełbasek upieczonych własnoręcznie w ognisku. A na finał był jeszcze wieczorek taneczny w świetlicy w Rynarzewie.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Święto Rynarzewa. Miejscowość ma już 720 lat [zdjęcia] - Gazeta Pomorska

Wróć na naklonadnotecia.naszemiasto.pl Nasze Miasto