Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Szubinie 57. odsłona sztuki ludowej Pałuk. Jest co oglądać [zdjęcia]

Redakcja
Podziw budziły m.in. piękne rzeźby Piotra Wolińskiego z Kcyni, który wyjechał z Szubina z nagrodą specjalną. Artysta tworzy już 50 lat
Podziw budziły m.in. piękne rzeźby Piotra Wolińskiego z Kcyni, który wyjechał z Szubina z nagrodą specjalną. Artysta tworzy już 50 lat Maja Stankiewicz
Gdy w 1963 r. zorganizowano w Szubinie pierwszy konkurs sztuki ludowej Pałuk prace nadesłało 20 osób. W 57. edycji konkursu, wzięło udział 70 twórców ludowych. Widać postęp...

Mówiła o tym otwierając konkursową galę Alina Gordon, dyrektor Szubińskiego Domu Kultury. To w tej placówce do 18 maja oglądać można wystawę nagrodzonych prac. A warto ją zobaczyć. Utalentowani mieszkańcy powiatów: nakielskiego, żnińskiego i wągrowieckiego wykonali ich 310. Ponad 200 wyszło spod rąk dorosłych twórców. Około sto jest dziełem dzieci i młodzieży.

Zagłębie hafciarek

- W dziedzinie haftów coraz bardziej znaczącą grupę stanowią hafciarki z ośrodka wągrowieckiego działającego przy muzeum w tym mieście - informowała w imieniu jury Maria Flinik-Huryn.

Jak od wielu lat jury przewodniczyła Wanda Szkulmowska. Tym razem znawczyni folkloru przyjechała do Szubina z autorskim egzemplarzem książki o Pałukach. Dokumentuje ona dokonania twórców ludowych z tego regionu do roku 2007. Pani Wanda zaapelowała do obecnych na sali samorządowców z Szubina, Żnina i Wągrowca, by wsparli wznowienie książki z aneksem dotyczącym tego co działo się w sztuce ludowej Pałuk do roku 2019. Apel padł na podatny grunt. Pomoc zadeklarował także Tomasz Miłowski, wicestarosta nakielski.

- Będziemy ten konkurs pielęgnować i robić wszystko, by sztuka ludowa Pałuk nadal nas łączyła - mówił na uroczystości Mariusz Piotrkowski, burmistrz Szubina.

Kiermasz i występy

Nie tylko wystawa pięknych rzeźb, haftów i zdobnictwa przyciągnęła do domu kultury mieszkańców. Także kiermasz ludowy i występy. Pałuckie piosenki śpiewał zespół „Jesienny Kwiat” z Szubińskiego Domu Kultury. W holu placówki kupić można było rękodzieło m.in. rzeźby, hafty i wyroby z wikliny. Swoje prace przywieźli m.in. Anna Przytarska z Borów Tucholskich i Zygmunt Kędzierski z Przymuszewa na Kaszubach.

Więcej wiadomości z Nakła i okolic na www.pomorska.pl/naklo[/a]

Poziom konkursu był wysoki. Jury przyznało wiele nagród i wyróżnień. W dziedzinie haftu nagrodę specjalną przyznano Halinie Kaszewskiej z Szubina. Nagrodę specjalną w dziedzinie rzeźby po raz kolejny zdobył Piotr Woliński z Kcyni. Słowa uznania za zdobnictwo skierowano m.in. do Jadwigi Bołki z Szubina.

Oto pełna lista laureatów"

W dziedzinie haftu nagroda specjalna dla Haliny Kaszewskiej z Szubina. Nagród pierwszych pięć. Otrzymały je: Małgorzata Bołka z Szubina, Krystyna Ługiewicz (Bożejewczki), Maria Tomczak (Żalice), Kazimiera Wesołowska (Rogowo) i Elżebieta Brzezińska (Osiek).

Nagród drugich w dziedzinie haftu aż siedem. Laureatki to: Krystyna Różańska (Rygielsko), Barbara Kalka (Łekno), Danuta Dobrzykowska (Rogowo), Maria Gruchała (Wągrowiec), Krystyna Bylicka (Koninek), Iwona Nowak (Budziszewsko) i Barbara Nojgebauer ( Mieścisko).

Sporo też nagród trzecich. Otrzymały je: Emilia Przybylska (Wągrowiec), Violetta Łochowicz (Brocholin), Małgorzata Grygiel (Poznań), Wanda Szewczyk (Wągrowiec), Irena Zielińska (Łukowo) i Anna Przybylska (Wągrowiec). Irenie Nogalskiej z Łazisk i Emilii Molendowskiej z Wągrowca jury przyznało wyróżnienia.

Nagroda specjalna w dziedzinie haftu dla Piotra Wolińskiego z Kcyni. Nagrodę pierwszą otrzymał Piotr Marciniuk z Wągrowca, a nagrody drugie Zbyszko Piwoński ze Żnina i Eryk Tubiszewski z Kcyni. Nagrodą trzecią jury uhonorowało Ariela Czechowskiego z Wągrowca.

W kategorii: rzeźba dzieci i młodzieży pierwsza nagroda dla Filipa Strzyżewskiego z Kcyni. Nagród drugich aż cztery, dla młodych rzeźbiarzy z Kcyni - Jakuba Koniecznego, Artura Końca i Mikołaja Koniecznego oraz dla Marcina Leśniewskiego ze Żnina.

Bardzo wysoki poziom był w zdobnictwie. W tej kategorii jury przyznało aż osiem nagród pierwszych. Laureatki to: Jadwiga Bołka (Szubin), Wiesława Palczewska (Szubin Wieś), Małgorzata Bołka (Szubin), Jagoda Koguciuk (Szubin), Marzena Tracz (Władysławowo), Aleksandra Maludzińska (Wolwark), Julia Kubiak (Szubin) oraz Katarzyna Pietroń- Gbur (Szubin).

Drugiej nagrody gratulowano w weekend podczas konkursowej gali w Szubinie Dominice Pietroń- Komorowskiej z Bydgoszczy. Laureatki nagrody trzeciej to mieszkanki Kcyni: Ewa Jaszak, Barbara Wojciechowska, Maria Kwiatkowska i Krystyna Kwiatkowska.

Jury wyróżniło Violettę Łochowicz z Bracholina i Krystyne Bylicką z Wągrowca. Gratulujemy!

Sporo nagród przyznano w kategorii: Zdobnictwo dzieci i młodzieży. Nagrody pierwsze otrzymali: Natalia Krzemkowska (Szubin), Iga Palczewska (Szubin), Jakub Palczewski (Szubin), Rozalia Krzemkowska (Szubin), Weronika Bablikow (Szubin) oraz Izabela Moniak (Szubin), a także młodzi twórcy z Szubina: Zuzanna Rzepczyk, Zuzanna Macioszek, Sandra Kapczyńska, Zuzanna Kubiak, Kajetan Bąkowski, Olga Kwiatkowska, Agata Maludzińska, Anita Maludzińska, Luiza Maludzińska, Oliwia Sztok, Julia Graboeska, Roksana Sipińska, Julia Kubacka i Roksana Kubacka.

Laureatki drugiej nagrody to: Maja i Roksana Jaszak z Kcyni.
Wyróżniono prace Klaudii Krajniewskiej z Szubina i Nadii Mężykowskie z Szubina.

Zobacz nasz nowy program: "Dojrzalsi" (odcinek 2)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Szubinie 57. odsłona sztuki ludowej Pałuk. Jest co oglądać [zdjęcia] - Gazeta Pomorska

Wróć na naklonadnotecia.naszemiasto.pl Nasze Miasto