Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wzruszające wspomnienia mieszkańców Kcyni

Maja Stankiewicz
Justyna Makarewicz (z prawej), pomysłodawczyni Dźwiękowego Archiwum Kcyni, odbierała gratulacje m.in. od Marii Mańkowskiej.
Justyna Makarewicz (z prawej), pomysłodawczyni Dźwiękowego Archiwum Kcyni, odbierała gratulacje m.in. od Marii Mańkowskiej. Archiwum Urzędu Miejskiego
Dźwiękowe archiwum. Pierwsze wspomnienia nagrano 5 lat temu.

Pomysł rzuciła przed laty Justyna Makarewicz, pracownik Urzędu Miejskiego w Kcyni. Na początek swoimi wspomnieniami o Kcyni sprzed lat i ludziach tu niegdyś mieszkających podzieliło się 15 osób. Potem zgłaszały się kolejne. Wśród nich m.in. Halina Polcyn, była komendantka Hufca ZHP Kcynia, Henryk Wesołowski, działacz nieistniejącego już dziś chóru „Echo”, Ludwika Kantypowicz, córka powstańca wielkopolskiego, Lidia Kierejewska, kcyńska hafciarka, którą uczyła haftu Klara Prillowa czy też Anna Jędrzejewska, córka pierwszego dyrektora Zakładu Poprawczego w Kcyni.

Część wywiadów przeprowadzonych w ramach „Dźwiękowego Archiwum Kcyni” ukazało się drukiem. Zawarto je w książce: „Z archiwum pamięci - obraz Kcyni we wspomnieniach mieszkańców”. W projekt ten, oprócz Justyny Makarewicz, zaangażowali się uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Kcyni i ich nauczyciel Marcin Lisiecki. Wszystkie wywiady i wspomnienia są dziś dostępne w internecie.

Znaczenie najpopularniejszych imion. Zobacz koniecznie!

Twórcy „Dźwiękowego Archiwum Kcyni” gromadzą też pamiątki i archiwalne fotografie. Jak informowano na uroczystym spotkaniu w ratuszu, które zorganizowano z okazji 5-lecia tego wyjątkowego przedsięwzięcia - zgromadzono ich już przeszło 400. Kolejne mieszkańcy przynieśli na spotkanie. Wspólnie oglądano je na dużym ekranie okraszając wspomnieniami.

Ale nie tylko Kcyni dotyczą nagrane materiały i wspomnienia. Trzy lata temu „dźwiękowe archiwum” wyruszyło na wieś. - Wystosowaliśmy zaproszenie do sołtysów. Kilku się włączyło, zorganizowało spotkania - wspomina Justyna Makarewicz. Tak powstały nagrania dotyczące podkcyńskich miejscowości m.in. Żurawi, Dębogóry, Łanko-wic, Miastowic.

Popularnością cieszą się też kolejne inicjatywy. Cykle „ Świadkowie”, „Ciekawość świata” czy też „Spacery z historią”. - W listopadzie zaprosiliśmy mieszkańców na spacer po kcyńskich cmentarzach. Skorzystało wiele osób - opowiada Justyna Makarewicz.

Podczas jubileuszowej uroczystości w ratuszu goście m.in. obejrzeli prezentację multimedialną podsumowującą pięć lat „Dźwiękowego Archiwum Kcyni”. Nie zabrakło wspomnień, gratulacji, podziękowań i urodzinowego tortu. - Świadomość dorobku przeszłych pokoleń, tych które były przed nami, pomaga nam myśleć o przyszłości - podkreślił Marek Szaruga, burmistrz Kcyni.

Info z Polski - 16.11.2017

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOKU

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naklonadnotecia.naszemiasto.pl Nasze Miasto