Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

25-lecie Nakielskiego Bractwa Kurkowego. Zasłużeni otrzymali Krzyże Rycerskie i Krzyże Oficerskie [zdjęcia]

Maja Stankiewicz
Maja Stankiewicz
Uroczystości jubileuszowe rozpoczęła msza św. w kościele pw. św. Stanisława w Nakle
Uroczystości jubileuszowe rozpoczęła msza św. w kościele pw. św. Stanisława w Nakle Dariusz Wojciechowski
Początki bractwa kurkowego w Nakle to rok 1691. Prężną działalność przerwała II wojna światowa. W PRL-u przez długie lata także odmawiano strzelcom rejestracji. Aktywność udało się im wznowić 25 lat temu.

Już ćwierć wieku działa Nakielskie Bractwo Kurkowe im. św. Jerzego po reaktywacji stowarzyszenia w 1997 r. Widać ich w mieście podczas oficjalnych uroczystości. Piękne mundury obsypane odznaczeniami przyciągają uwagę. Każdego roku na strzelnicy w Paterku organizowane są też turnieje strzeleckie.

Rywalizacją na strzelnicy uczczono również na początku września 25-lecie Nakielskiego Bractwa Kurkowego. Strzelano do kura i kilku tarcz m.in. jubileuszowej, św. Jerzego, króla okręgu, historycznej. Podczas rywalizacji szeregi strzelców powiększyły się. Do bractwa przyjęto kolejną osobę, to Przemysław Bochata. W minionym ćwierćwieczu przez organizację przewinęło się kilkadziesiąt osób. Obowiązki prezesa pełni od lat Andrzej Jedynak, znany nakielski lekarz.

Odznaczenia na rynku w Nakle

Turniej strzelecki w Paterku to nie wszystko. W kościele pw. św. Stanisława w Nakle odprawiona została uroczysta msza św., na którą zjechali strzelcy nie tylko z regionu, ale i niemieckiego Dinklage. Z kolei na rynku w Nakle wręczono odznaczenia najbardziej zasłużonych braciom i osobom, które wspierają organizację.

Sześć osób uhonorowano Krzyżem Rycerskim przyznawanym przez Zarząd Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP. Odznaczeni to: Tomasz Rogacki, Adam Mogiełka, Mieczysław Komorski, Krzysztof Koczur, Bogusław Zadłużny i Jurgis Kapsa.

Krzyże Oficerskie ZKBS otrzymali: Andrzej Jedynak, Marzena Sobocińska, Roman Jabłoński, Mariusz Tamborski i Medard Jakś.

Burmistrzowi Nakła Sławomirowi Napierale praz Aloisowi Nordlohne i Hermanowi Nordman wręczono medale okolicznościowe Nakielskiego Bractwa Kurkowego.

Bractwa Kurkowe - szczypta historii

Pierwsze bractwa strzeleckie powstały na ziemiach polskich w XIII wieku. Najprężniej rozwijały się w Wielkopolsce. Najstarsze to bractwo w Bninie- Kurniku i Kościanie, a na Pałukach - bractwo kcyńskie. Dynamiczny rozwój bractw przerwały zabory, a potem lata okupacji niemieckiej. Dopiero po 1989 r. pojawiła się prawna możliwość reaktywowania działalności bractw. Jest ich obecnie w kraju około 120, skupione są w 9 okręgach.

Nakło należy do okręgu bydgoskiego, który reaktywowany został w kwietniu 2000 r. Przed wojną w jego skład wchodziły aż 24 bractwa. Teraz jest ich kilka m.in. Kcynia, Nakło, Szubin, Piechcin, Wyrzysk, Solec Kujawski, Sępolno Krajeńskie, Więcbork.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 25-lecie Nakielskiego Bractwa Kurkowego. Zasłużeni otrzymali Krzyże Rycerskie i Krzyże Oficerskie [zdjęcia] - Bydgoszcz Nasze Miasto

Wróć na naklonadnotecia.naszemiasto.pl Nasze Miasto