Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gminne komisje rozpoczęły szacowanie strat. Teraz czas na pomoc poszkodowanym

Maja Stankiewicz
Drogi, także te lokalne, są już przejezdne. Teraz główne zadanie to przywrócić wszędzie prąd. I przekazać poszkodowanym pierwsze wsparcie finansowe.

- Stacje transformatorowe są już sprawne, ale pozrywane linie powodują, że nie wszyscy mają prąd - informuje Leszek Klesiński, burmistrz Mroczy. Wciąż brakuje go m.in. w Drzewianowie, Wielu, części Mroczy. Wody nie ma już tylko w kilku gospodarstwach w rejonie Rościmina, które mają własne ujęcia. Dziś sprowadzony ma zostać dźwig, by podjąć drzewo zwalone na halę sportową w Mroczy.

Czytaj koniecznie: Tej nawałnicy nie zapomnimy...

- W całej gminie uszkodzonych zostało 19 budynków mieszkalnych i wiele gospodarskich - informuje burmistrz. Pracownicy M-GOPS rozpoczęli już objazd posesji. To konieczne, trzeba ocenić skalę strat, by poszkodowani otrzymać mogli na początek pomoc socjalną do 6 tys. zł, a potem móc starać się o kolejne wsparcie.

Wiele budynków ucierpiało w gminie Szubin. W Starym Jarużynie ewakuować trzeba było z domu wielorodzinnego osiem osób. M.in. dwie rodziny umieszczone zostały w jednym z szubińskich hoteli. W poniedziałek inspektorzy budowlani i pracownicy ratusza skontrolowali najbardziej uszkodzone obiekty. Jedno mieszkanie wyłączono z użytkowania.

Wichura nie oszczędziła także placówek oświatowych i świetlic. Ucierpiały szkoły w Rozstrzębowie (gmina Kcynia) i Królikowie (gmina Szubin). Prace naprawcze pilne, bo koniec wakacji bliski. Uszkodzone są także budynki świetlic wiejskich w Samoklę-skach Małych i w Szaradowie (gmina Szubin). Poprawia się zaopatrzenie w prąd. W pierwszych godzinach po nawałnicy pozbawieni go byli mieszkańcy praktycznie wszystkich podszubińskich sołectw.

- W tej chwili w powiecie nakielskim pracuje 26 zastępów straży pożarnej - informował nas wczoraj po południu Roman Kłos, komendant Komendy Powiatowej PSP w Nakle. Nadleśnictwo Szubin, z powodu szkód, ogłosiło całkowity zakaz wstępu do lasu. Do czasu usunięcia zwalonych drzew nie można wchodzić także do parków w Nakle i na cmentarze w gminie Nakło. Wczoraj przez cały dzień strażacy porządkowali nekropolię przy ul.Bohaterów w Nakle. Pracowali też w lasach, w miejscach, gdzie porwane zostały linie energetyczne. - Pomagali ekipom Enei - wyjaśnia komendant Kłos.

Posiedzenie sztabu kryzysowego w Bydgoszczy

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naklonadnotecia.naszemiasto.pl Nasze Miasto