Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Irena Sendlerowa wybrana patronką Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Samostrzelu [zdjęcia]

Maja Stankiewicz
Irena Sendlerowa ma być wzorem dla wychowanek z Samostrzela
Irena Sendlerowa ma być wzorem dla wychowanek z Samostrzela Maja Stankiewicz
Irena Sendlerowa została patronką Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Samostrzelu, który w tym roku obchodzi 10-lecie działalności. Nie od początku MOW działa w tej wsi. Przeniesiono go tu w 2004 r. z pałacyku w Izabeli (gmina Mrocza).

- Zastanawialiśmy się, czy to dobry pomysł, by taka wspaniała osoba była patronem ośrodka, do którego trafiają dziewczęta zdemoralizowane, które często źle się zachowują, używają wulgaryzmów - przyznała dyrektor Bożena Ilnicka. Ostatecznie uznano jednak, że tak. Będzie pomocnym przykładem dla wychowanek, za którym warto podążać.

Rada Powiatu Nakielskiego podjęła uchwałę o nadaniu imienia jednogłośnie . O wspaniałej postaci patronki, życiu i zasługach Ireny Sendlerowej opowiedziała podczas wczorajszej uroczystości dyrektor Ilnicka. Przyznała, że dawno nie było w ośrodku tylu gości, ale też okazja jest wyjątkowa.

Wśród przybyłych m.in. Janina Zgrzembska, córka Ireny Sendlerowej, która pomimo trudności dotarła do Samo-strzela.

Niepomniki Ireny Sendlerowej
- Irena Sendlerowa do ostatnich dni życia mówiła, że nie jest żadną bohaterką. To, co robiła, robiła z potrzeby serca - powiedziała córka dodając, że patronem ośrodka zostaje nie tylko jej matka, ale wszyscy ci nienazwani, którzy z narażeniem życia jej pomagali. Przeprowadzali żydowskie dzieci z bramy do bramy, z jednej ulicy na inną. Ona sama nic by nie zrobiła.

- Irena Sendlerowa nie ma pomnika ze spiżu, czy kamienia - mówiła w Samostrzelu córka patronki. - Ale ma swoje niepomniki - na przykład tulipana jej imienia, Symfonię „Światło w ciemności” jej poświęconą, a także szkoły i młodzież...
Kolejny „Nobel” w Samostrzelu

- Irena Sendlerowa nie dostała Pokojowej Nagrody Nobla, ale takim Noblem są dla niej szkoły jej imienia. Cieszę się, że dostała od nas kolejnego „Nobla” -podkreślił podczas uroczystości starosta nakielski Tomasz Miłowski.

Jak wyjawiła Janina Zgrzembska - szkół imienia Ireny Sendlerowej jest już na całym świecie ponad 30, nawet w Meksyku i Niemczech. Tworzą rodzinę. Niedawno odbył się ich zjazd.

Także w naszym regionie są takie szkoły, np. SP nr 58 w Bydgoszczy. - Witamy w gronie placówek imienia Ireny Sendlerowej. To słowa Ewy Żmijewskiej, dyrektora tej szkoły. Delegacja z Bydgoszczy przyjechała na uroczystość.

Nauczyciele protestowali przed urzędem wojewódzkim w Bydgoszczy

Do grona placówek sendlerowskich należy już w powiecie nakielskim drużyna harcerska działająca w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Staszica w Nakle. Też przyjechali do Samostrzela. Z rąk drużynowego Witolda Szarszewskiego dyrektor Bożena Ilnicka odebrała jabłonkę. To symboliczny prezent. Pod jabłonką Irena Sendlerowa zakopała butelki, w których były informacje o uratowanych dzieciach. Ich żydowskie nazwiska i te, pod którymi były ukrywane.

Ofiarowane przez harcerzy drzewko posadzono wczoraj przy ośrodku. Tak jak niegdyś zrobiła to Irena Sendlerowa - zakopano pod sadzonką butelkę, a w niej...nazwiska uczestników wczorajszej uroczystości.

- Nasz ośrodek jest po termomodernizacji. Z zewnątrz prezentuje się pięknie. W środku sporo jeszcze do zrobienia - informowała gości dyrektor MOW.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naklonadnotecia.naszemiasto.pl Nasze Miasto