Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niezwykła wystawa: "Nakło - Moje miasto - Moja historia". Nakielanie o sobie i mieście [zdjęcia]

Maja Stankiewicz
DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOKU
DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOKU Maja Stankiewicz
Nie są VIP-ami, ale ich twarze i praca wpisały się w historię Nakła. To o nich jest wystawa w muzeum.

Na parterze Muzeum Ziemi Krajeńskiej zwiedzać można wystawę: Nakło - Moje miasto - Moja historia. To opowieść o Nakle snuta z perspektywy codziennego życia mieszkańców. Niby zwykłych ludzi, ale takich, których twarze i nazwiska niemal każdemu w mieście są znane.

Jedenaście opowieści. Mogło być więcej. Jednak nie wszyscy, którym pracownicy muzeum proponowali udział w projekcie: „Miasto - Ludzie - Muzeum” - wyrazili zgodę. - Kilka osób odmówiło - przyznał na wernisażu Tomasz Pasieka, dyrektor Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle. Nie wykluczył, że powstaną kolejne opowieści np. o nakielskich „Łazienkach”, lodziarni pana Bączka (bo kto jej nie pamięta), mleczarni, dworcu PKP...

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOKU

Na razie w muzeum poznać możemy zilustrowane zdjęciami historie: działaczki harcerskiej Teresy Bachty, podróżnika Macieja Boinskiego, twórczyni ludowej Barbary Jasińskiej, społeczniczki od pół wieku związanej z PCK Bogumiły Jabłońskiej, nauczycielki z duszą artysty Bernadety Tadych-Manuszewskiej, Edmunda Lepaka, który od lat zbiera i przekazuje muzeum pamiątki świadczące o historii Nakła. Poznać możemy także historie Józefa Zasady, długoletniego kapelmistrza strażackiej orkiestry dętej w Nakle, pasjonata motocykli Grzegorza Trudzińskiego, Reginy Grochal, która prowadzi najstarszy w mieście zakład optyczny.
Wspomnieniami o swoim życiu i mieście dzielą się też z nami Barbara Kunert - niegdyś nauczyciel i handlowiec, a obecnie aktywna działaczka związku emerytów oraz Henryk Powalisz, nakielski listonosz.

„Najważniejszym dla mnie miejscem w Nakle jest budynek Poczty Polskiej. Nie tylko było to miejsce pracy, przez 35 lat mieszkałem w nim na drugim piętrze” - tak rozpoczyna swą opowieść Henryk Powalisz, który pracę listonosza rozpoczął jako 17 latek i przepracował w tym zawodzie kilkadziesiąt lat. Jak wspomina -zdarzało mu się dorabiać noszeniem worków z pszenicą. Magazyn zboża był w spichlerzu przy ul. Pocztowej. Teraz to adres Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle.

INFO Z POLSKI 22.06.2017 - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naklonadnotecia.naszemiasto.pl Nasze Miasto