Druga edycja mikołajkowego turnieju za nami. Młodzi szachiści z Nakła i Sadek wśród laureatów

Maja Stankiewicz
Walczyli juniorzy i dorośli gracze
Walczyli juniorzy i dorośli gracze Piotr Szybowicz
Ponad 50 szachistów z regionu stanęło do świątecznego turnieju szachowego. Gospodarzem zawodów, już po raz drugi, był ośrodek kultury w Kcyni.

Z inicjatywy Jarosława Wiśniewskiego odbył się w Kcyni drugi już Mikołajkowy turniej szachowy. Tym razem w rozgrywkach wzięli udział zawodnicy z kilkunastu miejscowości regionu. Przyjechali gracze m.in. ze Świecia, Bydgoszczy, Żnina, Nakła, Szubina, Sadek i Wągrowca i kilku innych miejscowości.

Wyzwanie podjęła młodzież i dorośli

Nie zabrakło oczywiście gospodarzy. Zajęcia szachowe w ośrodku kultury w Kcyni prowadzi z młodzieżą Jarosław Wiśniewski, mieszkaniec Występu koło Nakła. Tak jak rok temu był on sędzią mikołajkowego turnieju.

Najliczniej obsadzone były kategorie do lat 13 (wyzwanie podjęło 25 graczy). Dość liczna była też grupa dorosłych zawodników (wystąpiło 22 szachistów).

- Młodzież w klasyfikacji generalnej została podzielona na dwie grupy - do 13 lat i do 16 lat. Wszyscy rywalizowali na dystansie dziewięciu rund z czasem 10 minut plus 5 sekund za wykonany ruch - tłumaczy Jarosław Wiśniewski, wielki fan królewskiej gry propagujący tę dyscyplinę od kilku już lat w całym powiecie nakielskim.

Kategorię open wygrał Karol Jaroch ze Świekatowa. Na podium stanęli też szachiści ze Świecia: Przemysław Szmidt i Mariusz Darowicki. - Na kilka ciepłych słów zasługuje postawa Huberta Gabryszewskiego, reprezentującego Nakielski Ośrodek Kultury, który zajął 7 miejsce. Pokonał on kilku rywali z wyższym rankingiem - podkreśla Jarosław Wiśniewski

Kategorię do lat 16 także wygrała reprezentantka Świecia - Angelika Leśniak. Szachiści z powiatu nakielskiego dobrze się spisali. W glorii chwały do domu wrócili Mikołaj Pyszka z Sadek (zajął drugie miejsce) i Laura Gierej, reprezentantka NOK Nakło (zdobyła trzecie miejsce).

Bydgoszczanie: Paweł Brzozowski (MDK nr 5) i Kacper Kacprzak (Chemik) byli najlepsi w grupie do lat 13.

Złoty kielich dla Alana

Najlepszym szachistą z Kcyni okazał się Alan Jagodziński. On zdobył złoty kielich przygotowany dla najlepszego zawodnika gospodarzy. Największego rywala miał w swoim bracie - Olafie. Nagrody wręczali: Ilona Kurdelska, dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki w Kcyni oraz burmistrz Kcyni Marek Szaruga.

Jarosław Wiśniewski już szykuje kolejne zawody w powiecie. Gdzie i kiedy się one odbędą? O tym niebawem.