Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Grobowiec Jana Czochralskiego, światowej sławy naukowca z Kcyni, po renowacji

(ms)
Światowej sławy naukowiec spoczywa na starym cmentarzu w Kcyni.  Przy wsparciu wielu osób i instytucji udało się jego grobowiec odrestaurować.

Autostrady, bramki, systemy płatności - jak ominąć korki?
Światowej sławy naukowiec spoczywa na starym cmentarzu w Kcyni. Przy wsparciu wielu osób i instytucji udało się jego grobowiec odrestaurować. Autostrady, bramki, systemy płatności - jak ominąć korki? Ewa Hałas
Światowej sławy naukowiec spoczywa na starym cmentarzu w Kcyni. Przy wsparciu wielu osób i instytucji udało się jego grobowiec odrestaurować. W poniedziałek go odsłonięto, a także tablicę ufundowaną przez władze województwa.

Akademia Górniczo -Hutnicza w Krakowie, Polskie Towarzystwo Wzrostu Kryształów, Politechnika Warszawska, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich - to tylko niektóre instytucje, które odpowiedziały na apel burmistrza Kcyni Marka Szarugi, by odrestaurować grób Jana Czochralskiego.

Po latach wreszcie doceniany

Wybitny kcynianin, którego odkrycia dały podwaliny pod rozwój współczesnej elektroniki, odzyskuje należne mu miejsce w świecie nauki. W rodzinnej Kcyni ma plac swojego imienia i tablicę na rynku. Miejscem odwiedzanym przez gości jest także grób prof. Jana Czochralskiego na cmentarzu w Kcyni, który dzięki podjętym działaniom, przy wsparciu rodziny naukowca, prezentuje się teraz okazale.

Prace nad renowacją płyty powierzono miejscowej firmie państwa Wesołowskich. W poniedzialek mieszkańcy Kcyni i zaproszeni goście mogli ocenić efekty.

Dzięki fundatorom...

Na cmentarzu historię prof. Czochralskiego przypomniał prof. Mirosław Nader z Politechniki Warszawskiej, a burmistrz Marek Szaruga podziękował fundatorom za pomoc w realizacji zamysłu i udzielone wsparcie.

Obecny na uroczystości wicemarszałek Dariusz Kurzawa odsłonił tablicę ufundowaną przez marszałka województwa. Odsłonięto też na cmentarzu w Kcyni pamiątkowy obelisk upamiętniający dawnych mieszkańców miasta, których szczątki ekshumowano jakiś czas temu, by móc zbudować rondo na niebezpiecznym skrzyżowaniu.

Rondo już służy kierowcom, ale na jego potrzeby zajęty został fragment starego cmentarza w Kcyni. Miejsce pochówku poświęcono, położono kwiaty i zapalono znicze.

Autostrady, bramki, systemy płatności - jak ominąć korki?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naklonadnotecia.naszemiasto.pl Nasze Miasto