Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kcyńska orkiestra daje czadu. Grają dla mieszkańców 45 lat

Maja Stankiewicz
Orkiestra z Kcyni  chętnie zapraszana jest na strażackie uroczystości w powiecie. W sierpniu  wystąpiła na 110-leciu  OSP w Mroczy. Jesienią koncertowała m.in. w Szubinie i Jadwiżynie
Orkiestra z Kcyni chętnie zapraszana jest na strażackie uroczystości w powiecie. W sierpniu wystąpiła na 110-leciu OSP w Mroczy. Jesienią koncertowała m.in. w Szubinie i Jadwiżynie Maja Stankiewicz
Powstała pod koniec lat 60. Dziś , obok zespołu ludowego „Pałuki” jest wizytówką Kcyni. Promuje gminę i strażaków nie tylko w powiecie nakielskim.

W powiecie nakielskim działają dwie strażackie orkiestry dęte. Dłuższą historią poszczycić się może orkiestra OSP Nakło. Zespół powstał w 1966 r. Pierwsza próba odbyła się 1 sierpnia - informował „Pomorską” Tomasz Pasieka, pracownik muzeum w Nakle, były członek orkiestry. - Pierwszym dyrygentem zespołu był Stefan Siudziński, później Edmund Zieliński i Józef Zasada, Monika Falender...

Młodsza siostra

Orkiestra w Kcyni powstała trzy lata po nakielskiej -10 września 1969 r. Jak informują strażacy na stronie internetowej OSP - w jej szeregach znaleźli się muzycy - amatorzy występujący w okresie międzywojennym: Franciszek Lawrenc, Roman Brodnicki, Marian Kiełczyński oraz Tadeusz Wiśniewski. Przez lata zespołem kierowali m.in. Tadeusz Gościniak, Franciszek. Lawrenc, Józef Kruszczyński, Michał Lawrenc.

Po latach zespół doczekał się nowoczesnej sali do ćwiczeń. Otwarto ją uroczyście rok temu. - Nowa jest instalacja elektryczna, podwieszany sufit, parkiet. Wykonano też kaskadę, by muzycy byli na różnych poziomach i jeden drugiemu nie dmuchali w ucho - wyliczał zalety wyremontowanej świetlicy prezes kcyńskiej OSP Maciej Tubiszewski. W remoncie pomogła Unia Europejska. Dotacja z UE to 70 tys. zł. Koszt wykonanych prac przekroczył 100 tys. zł.

Koncerty na rynku

W odnowionej sali jest miejsce na puchary i nagrody. Bo kcyńska orkiestra dęta ma ich w dorobku wiele. Zespół nie raz był wyróżniany m.in. przez zarząd województwa. Na koncie ma też organizację Festiwalu orkiestr dętych. Bywało, że impreza ta odbywała się na rynku w międzynarodowej obsadzie.

Przez 19 lat, od 1995 r., kapelmistrzem orkiestry był Orlin Bebenow. Obecnie orkiestrą dyryguje Artur Lawrenz, wnuk jednego z współzałożycieli zespołu.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naklonadnotecia.naszemiasto.pl Nasze Miasto