Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Szubina wciąż pamiętają o druhu Zenonie Erdmannie [zdjęcia]

Maja Stankiewicz
Maja Stankiewicz
W Muzeum Ziemi Szubińskiej  zorganizowano uroczyste spotkanie z okazji setnej rocznicy urodzin druha Zenona Erdmanna
W Muzeum Ziemi Szubińskiej zorganizowano uroczyste spotkanie z okazji setnej rocznicy urodzin druha Zenona Erdmanna Maja Stankiewicz
W Muzeum Ziemi Szubińskiej zorganizowano uroczyste spotkanie z okazji setnej rocznicy urodzin druha Zenona Erdmanna. Założyciela i pierwszego kustosza muzeum. W holu placówki odsłonięta została pamiątkowa tablica.

Zenon Erdmann to rówieśnik niepodległej. Zasłużony dla miasta działacz harcerskii wielki miłośnik historii pozostawił po sobie życzliwą pamięć wielu osób. Od 2003 r. jego imię nosi Muzeum Ziemi Szubińskiej mieszczące się w Domu Polskim.

Tablica na urodziny

Zenon Erdmann był założycielem tej placówki. W holu muzeum - w setną rocznicę urodzin patrona - odsłonięto uroczyście tablicę mu poświęconą. Teraz odwiedzający muzeum, tuż za progiem, przeczytać mogą informacje kim był i czego dokonał.

„Urodził się w Szubinie. Ukończył Państwowe Gimnazjum Humanistyczne w Bydgoszczy i Wyższą Szkołę Nauk Administracyjnych w Łodzi. Pracował w administracji powiatowej i miejskiej. Był miłośnikiem, znawcą i autorem publikacji o Ziemi Szubińskiej. Tworzył miejsca pamięci narodowej, propagował historię powstania wielkopolskiego”. To fragment życiorysu Zenona Erdmanna wyryty na tablicy.

Wraz z burmistrzem Szubina Mariuszem Piotrkowskim tablicę odsłoniła
córka Zenona Erdmanna Jadwiga. Nie tylko ona reprezentowała rodzinę. Obecne były także pozostałe córki - Elżbieta Erdmann i Danuta Galica z mężem i synem.

Kolekcjoner i harcerz

Zenon Erdmann miał wiele pasji, m.in. zbierał znaczki pocztowe, działał także aktywnie w harcerstwie. Z jego inicjatywy zbudowany został w mieście Dom Harcerza. Miejsce kultowe dla starszego pokolenia szubiniaków.

Zenon Erdmann ukochał go. Właśnie tu chciał stworzyć muzeum harcerstwa. Plany władz gminy, by placówka muzealna, dotycząca nie tylko harcerstwa, powstała w Domu Polskim były mu początkowo nie w smak. Z czasem docenił jednak ten pomysł. Wspominali o tym podczas spotkania w muzeum m.in. Andrzej Wrona i Ignacy Pogodziński.

Więcej wiadomości z Nakła i okolic na www.pomorska.pl/naklo[/a]

Wspomnień tego dnia wysłuchać można było więcej. Bliscy Zenona Erdmanna, a także przyjaciele i mieszkańcy Pałuk dzielili się nimi na filmie, który specjalnie na tę okazję przygotował Piotr Bembenek.

W części oficjalnej obecni obejrzeć mogli także występ taneczny w wykonaniu Victorii Yurash i Dariusza Galicy, wnuka Zenona Erdmanna. Publiczność nie szczędziła braw.

Flesz - bezpieczne dziecko. To musisz wiedzieć!

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Mieszkańcy Szubina wciąż pamiętają o druhu Zenonie Erdmannie [zdjęcia] - Gazeta Pomorska

Wróć na naklonadnotecia.naszemiasto.pl Nasze Miasto