MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Sto lat harcerstwa uczczone zostanie książką

Maja Stankiewicz
Po latach wzlotów szubińskie harcerstwo podupadło. Ale odradza się. Na zdjęciu „Ogniste Pióra”.
Po latach wzlotów szubińskie harcerstwo podupadło. Ale odradza się. Na zdjęciu „Ogniste Pióra”. Maja Stankiewicz
Wydawnictwo z okazji 100-lecia szubińskiego harcerstwa jest już w drukarni. Mieszkańcy zobaczyć je będą mogli już w tym miesiącu.

Publikacja ma około 130 stron, sporo w niej zdjęć - informuje Benigna Olszewska, jedna z autorek publikacji. Uroczysta promocja wydawnictwa odbędzie się w Muzeum Ziemi Szubińskiej 24 listopada. Miała być wcześniej, jeszcze w październiku, ale prace nad książką nieco się przeciągnęły.

Scenariusz owiany tajemnicą
Ostateczny scenariusz uroczystości ustalony ma zostać na spotkaniu, które zaplanowano w poniedziałek 7 bm. - Mamy wiele pomysłów, ale ich na razie nie zdradzę - mówi tajemniczo pani Benia.

Książka powstaje przy wsparciu gminy. Projekt napisała Kamila Czechowska, dyrektor Muzeum Ziemi Szubińskiej, a realizują harcerze z szubińskiego Kręgu Seniora ZHP. Jest ich piętnaścioro. Przez wiele miesięcy spotykali się w muzeum co miesiąc, studiowali stare kroniki i dokumenty, ustalali co kto jeszcze ma zrobić.

Zobacz również: Takimi autami jeździ władza regionu [zdjęcia]

Była to żmudna, ale i ciekawa praca. Twórcy dotarli m.in. do kroniki, która prowadzona była od 1920 do 1960 roku. A także do starej kroniki z Kcyni. Tam wybitnym działaczem harcerskim był m.in. Aleksander Woliński, ojciec Piotra Wolińskiego, znanego dziś na Pałukach rzeźbiarza.

Przygotowana publikacja nie ma charakteru monografii. To swego rodzaju kalendarium. Zestawienie ważnych dat i wydarzeń ze 100-letniej historii harcerstwa na Ziemi Szubińskiej. Jak informuje Benigna Olszewska znajdziemy w niej m.in. wyjątki z najstarszych kronik, które znajdują się w muzeum, ale też dane z rozkazów komendy hufca Szubin.

Wspomnień z lat minionych nie dość
Jesteście państwo zadowoleni z efektu końcowego? Odpowiedź nie pada od razu. - Jest pewien niedosyt - przyznaje szczerze Benigna Olszewska. - Mało jest wspomnień, tylko trochę. Ale będzie aneks i dopisze się...

Jak dowiadujemy się - konkretna data powstania harcerstwa w Szubinie nie jest jasno określona. Z dokumentów wynika, że w 1916 roku przyjechał druh z Poznania i zajął się tworzeniem harcerstwa w Szubinie. Uznano tę datę za początek.

Przeczytaj także: naklonadnotecia.naszemiasto.pl

Wideo: INFO Z POLSKI odc.8 - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zofia Zborowska i Andrzej Wrona znów zostali rodzicami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naklonadnotecia.naszemiasto.pl Nasze Miasto