MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W Chomętowie postanowili dawny cmentarz zachować od zapomnienia

Maja Stankiewicz
Tablicę poświęcił m.in. ks. Andrzej Babiński, proboszcz w Chomętowie. Strażacy zaciągnęli straż
Tablicę poświęcił m.in. ks. Andrzej Babiński, proboszcz w Chomętowie. Strażacy zaciągnęli straż Maja Stankiewicz
Kamienny obelisk z tablicą informuje miejscowych i gości, że to nie zwyczajna polana. Tu chowano niegdyś mieszkańców wsi wyznania ewangelickiego.

- To ładne miejsce. Pamiętam, że gdy byłam mała przychodziłam tu czasem z kocykiem posiedzieć - wspomina Kazimiera Łoboda, sołtys Chomętowa. Teraz, dzięki projektowi "Zachować od zapomnienia", teren dawnej nekropolii ewangelickiej uporządkowano. To inicjatywa Stowarzyszenia na rzecz rozwoju wsi Chomętowo i Okolice "Lepsze Jutro", które działa we wsi od 12 lat. Pomogło też Starostwo Powiatowe w Nakle, które dofinansowało projekt.

Pamięci mieszkańców

Teren dawnego cmentarza nie jest ogrodzony, ale otoczony krzewami stanowi zamkniętą przestrzennie całość. Niedaleko głównego wejścia, którego resztki zachowały się do dziś, postawiono kamienny obelisk z tablicą informującą, że to miejsce niezwyczajne. Z daleka widać dwujęzyczny napis " Ku Pamięci mieszkańcom wyznania ewangelickiego pochowanym na tym cmentarzu".

W oddali widoczne pojedyncze dwa groby, na jednej z mogił odczytać można jeszcze pisane gotykiem niemieckie litery, jest też data, prawdopodobnie 1832.

- To nie przypadek, że w ostatnich latach w naszej gminie powstały aż cztery miejsca pamięci na dawnych cmentarzach ewangelickich i jedno na terenie dawnego cmentarza żydowskiego - mówił w Chomętowie Mirosław Rzeszowski, prezes Szubińskiego Towarzystwa Kulturalnego. Przypomniał, że to właśnie kierowane przez niego stowarzyszenie jako pierwsze dało sygnał do ochrony tego, co było dawniej. Efektem obeliski odsłonięte na dawnych cmentarzach w Szubinie, ewangelickim i żydowskim.

Chwila, która łączyć ma pokolenia

O odsłonięcie pamiątkowej tablicy sołtys Kazimiera Łoboda poprosiła seniora Stanisława Wesoła oraz Kingę Lisiecką, przedstawicielkę młodzieży. - Niech to będzie symbolem łączącym pokolenia - podkreśliła pani sołtys.
Oprócz miejscowego proboszcza ks. Andrzeja Babińskiego w uroczystości wziął udział ks. Marek Loskot, pastor z bydgoskiej parafii ewangelicko-augsburskiej.

- Cieszę się, że powiecie nakielskim mogę kolejny raz uczestniczyć w tak przepięknej chwili - mówił w Chomętowie duchowny. A, że kościół luterański jest przed jubileuszem 500-lecia reformacji - ofiarował Bożenie Wabich, prezes stowarzyszenia "Lepsze Jutro", przypinkę z symbolem Róży Lutra. Taką samą otrzymał Mirosław Rzeszowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naklonadnotecia.naszemiasto.pl Nasze Miasto