MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Dekoracje, ozdoby, gadżety... W nakielskim muzeum obejrzymy sztukę czy kicz?

Maja Stankiewicz
Każdy  z gości  sam musi  ocenić co jest dla niego kiczem
Każdy z gości sam musi ocenić co jest dla niego kiczem Maja Stankiewicz
W Nakle oglądać można wystawę o sztuce i antysztuce. Znalazło się na niej wiele prac znanych z codzienności. Kiedyś podobały się. A dziś? Zdobią czy szpecą?

Wiele z eksponatów to ozdoby, które towarzyszą nam w codziennym życiu.Kiedyś się podobały, były modne i pożądane. Dziś nie mamy pewności. Pracownicy muzeum nie dają jednoznacznej odpowiedzi, choć fakt, że niektóre przedmioty znalazły się na wystawie to już pewna sugestia. Jednak każdy z gości sam musi odpowiedzieć na pytanie: sztuka to czy kicz?

- Wystawa jest podzielona na kilka części. Jest m.in. część sakralna, czyli prace związane z obrzędowością domową, monidła, olejodruki - wylicza Krzysztof Przygoda, pracownik muzeum w Nakle. Zobaczyć tu możemy m.in. obrazy z motywami biblijnymi, często wieszane w domach nad małżeńskim łożem, dewocjonalia wykonane z plastiku etc.

Swoje miejsce na wystawie mają też dekoracje i gadżety świąteczne. Ciekawie prezentuje się dział mody, gdzie królują m.in. pantofle z długimi czubkami i turecka odzież. Obok - telewizor z lat 70., a na mim popularne niegdyś włóczkowe dekoracje. Jest kącik z ozdobami porcelanowymi, plastikowa biżuteria, podkolorowane małżeńskie i rodzinne portrety...

- Wystawa czynna będzie na pewno do końca września, a może nawet troszkę dłużej - informuje Tomasz Pasieka, dyrektor muzeum.

Jest nadzieja, że kolejna wystawa, która zagości w tym miejscu, czyli na parterze spichlerza przy ul. Pocztowej, poświęcona będzie Rafałowi Blechaczowi. Trwają rozmowy w sprawie udostępnienia przez mistrza pamiątek i nagród z koncertów. Tomasz Pasieka zastrzega jednak, że rozmowy nie są sfinalizowane, a w grudniu Rafał Blechacz wyjeżdża do Stanów Zjednoczonych. Nie wiadomo, czy się uda pomysł zrealizować.

Całkowicie pewna jest za to wystawa pt. „Portret Damy”, która otwarta zostanie na piętrze placówki 6 października. Pracownicy muzeum już zapraszają na ten wernisaż o godz. 17. Zobaczyć będzie okazja prace wybitnych artystów od XVIII do XX wieku - malarstwo i grafiki. Na potrzeby tej wystawy swe zbiory udostępnią muzea w Bydgoszczy i Toruniu.

- Zobaczymy też różne bibeloty, bez których prawdziwe damy obejść się nie mogły - torebki, materiały, suknie - informuje Krzysztof Przygoda. Polecamy!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naklonadnotecia.naszemiasto.pl Nasze Miasto