Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mogiła powstańców wielkopolskich w Szubinie zostanie odbudowana

Maja Stankiewicz
Co roku, w rocznicę powstania wlkp., delegacje składaja kwiaty na pomniku-mogile
Co roku, w rocznicę powstania wlkp., delegacje składaja kwiaty na pomniku-mogile Maja Stankiewicz
Dziś o godz. 16 w szubińskim ratuszu pierwsze spotkanie społecznego komitetu, który zająć się ma odbudową pomnika -mogiły powstańców wielkopolskich na cmentarzu w Szubinie.

Dziś o godz. 16 w szubińskim ratuszu pierwsze spotkanie społecznego komitetu, który zająć się ma odbudową pomnika-mogiły powstańców wielkopolskich na cmentarzu w Szubinie.

Odbudowa takich miejsc to zadanie własne samorządu. Jednak w budżecie Szubina na ten rok nie udało się znaleźć funduszy na pomnik. Wydatki mogą być duże. Niektórzy prognozują, że przedsięwzięcie może pochłonąć nawet 100 tys. zł.

Setna rocznica zrywu zobowiązuje

Czas nagli. W przyszłym roku świętować będziemy setną rocznice wybuchu powstania wielkopolskiego. Marzeniem miłośników historii Szubina i działaczy miejscowego koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego jest, by do tego czasu powstańczy monument odzyskał przedwojenny wygląd.

Stąd propozycja burmistrza Szubina Artura Michalaka o powołaniu społecznego komitetu odbudowy. Kto chce pomóc niech przychodzi: dziś, godz. 16, sala 31 Urzędu Miejskiego w Szubinie.

Pomnik-mogiła znajduje się na cmentarzu przy ul. Nakielskiej. Wzniesiony został w 1938 r. W czasie II wojny światowej zniszczyli go Niemcy. Po wojnie odtworzono tylko cześć monumentu zostawiając jego zburzoną środkową część.

Stary projekt podobał się powstańcom

- Pragniemy odbudować pomnik - mogiłę według przedwojennego projektu. Nie chcemy tworzyć czegoś zupełnie nowego i nowoczesnego - wyjaśnia Kamila Czechowska, dyrektor muzeum w Szubinie i działaczka Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego. Dlaczego? - Bo jest to projekt, który wybrali kiedyś sami powstańcy - tłumaczy i dodaje: - Autorem przedwojennego projektu był powstaniec wielkopolski Stanisław Śledzikowski.
Wtedy też przeprowadzono zbiórkę funduszy na budowę.

Kamila Czechowska jest autorką przewodnika po Szubinie, który wydano w ub. r. Są w nim także strony poświęcone pomnikowi-mogile. Przeczytać możemy m.in., jak wielką uroczystością w mieście było odsłonięcie pomnika w styczniu 1939 r. Do Szubina przybyło m.in. 142. byłych dowódców powstania i blisko 600 byłych powstańców. To m.in. dla nich ta inicjatywa.

Info z Polski - przegląd najciekawszych informacji z kraju [18.01.2017]

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOKU

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na naklonadnotecia.naszemiasto.pl Nasze Miasto