Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święto Niepodległości w Nakle. Czasem oficjalnie, czasem na luzie [program]

Maja Stankiewicz
Parady konne to w wielu  miastach  tradycja Święta Niepodległości. W Nakle inaczej...
Parady konne to w wielu miastach tradycja Święta Niepodległości. W Nakle inaczej... Maja Stankiewicz
Warto 11 listopada przyjść na rynek w Nakle. Kramy rozstawią gospodynie. Nie zabraknie akcentów patriotycznych, ale i ludowych. - Będzie co oglądać i zjeść - słyszymy.

Przez wiele lat na rynku w Nakle organizowane były 11 listopadabiegi uliczne. Zrezygnowano z tej tradycji. Narodziła się inna. Rok temu po raz pierwszy zaproszono mieszkańców na rynek, na występy i jadło. Pogoda dopisała, zabawa się udała. Właśnie o pogodę najbardziej martwią się dziś gospodynie z Suchar, które szykują potrawy na świąteczny dzień.

Czernina, okrasa , pasztet

- Przygotujemy gorący barszcz, by mieszkańcy mogli się trochę rozgrzać. A także czerninę, smalec, okrasę i pasztet. Wszystko z gęsi - wylicza Barbara Strzelewicz, sołtys wsi Suchary. Bo - podkreśla - w okolicach Suchar gęsi nie brakuje.

Na rynku spotkać będzie można też w świąteczną środę panie z KGW Paterek, które - dowiadujemy się nieoficjalnie - przywiozą m.in. potrawy z dyni. Serwowana ma być też dziczyzna i karp. Tradycyjnego rogala też będzie ponoć można skosztować

Podjadając na rynku domowe specjały, ale nie tylko domowe bo i restauracja Ekspresja ma się przyłączyć, mieszkańcy będą mogli obejrzeć występy. Kogo zobaczymy na scenie?

- Trwają ostatnie rozmowy. Na pewno zagra orkiestra OSP z Nakła. Dopinamy jeszcze przyjazd grup z Torunia i Inowrocławia - informuje Michał Dubkowski, dyrektor Nakiel-skiego Ośrodka Kultury.

Impreza na rynku w Nakle rozpocznie się na dobre około godz. 11.30. Bo najpierw w mieście zaplanowano uroczystości.

Przed modlitwą koncert chóru

Dziękczynną mszę św. w intencji Ojczyzny, która w kościele św. Stanisława odprawiona zostanie o godz. 10, poprzedzi koncert nakielskiego chóru Soli Deo. By posłuchać pieśni przyjść trzeba do kościoła kwadrans wcześniej.

- Po nabożeństwie przejście na rynek. Oficjalne uroczystości (przemówienia i składanie wieńców pod pomnikiem) potrwają krótko, około piętnastu minut - obiecują organizatorzy. Potem można się już będzie bawić i degustować.

Czernina 11 listopada serwowana będzie też w Mroczy, około godz. 11.45, po mszy św. w kościele parafialnym. I rogale św. Marcina .

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naklonadnotecia.naszemiasto.pl Nasze Miasto